Co zamiast kawy na pobudzenie?
Szukając pobudzenia i sposobu na lepszą koncentrację, wiele osób sięga po kawę. Jednak u niektórych może ona powodować kłopoty żołądkowe. Inni zwyczajnie nie lubią gorzkiego, a niekiedy także kwaśnego, smaku naparu z ziaren kawowca. Czy wobec tego jedyną alternatywą są sztuczne napoje energetyczne? Na szczęście w przyrodzie występuje wiele roślin, którymi można zastąpić kawę.
Korzeń żeń-szenia
Korzeń żeń-szenia jest doskonałą alternatywą dla kawy. Ma właściwości pobudzające i energetyzujące, doskonale wpływa na koncentrację i pamięć. Poza tym chroni przed nowotworami, chorobami układu krążenia, cukrzycą, stresem i starzeniem się. Żeń-szeń można przyjmować pod różnymi postaciami od naparów z korzenia po suplement diety, który konsystencją przypomina dżem, czyli Mega Flavon.
Yerba mate
Jest jednym z najpopularniejszych zamienników kawy. Herbatę przyrządza się z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Podobnie jak korzeń żeń-szenia, yerba mate pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć, ma też właściwości pobudzające. Minusem tej herbaty jest jej smak, który podobnie jak w przypadku kawy, wielu osobom może nie odpowiadać.
Matcha
W Japonii o zielonej herbacie mówi się „ocha”, co można przetłumaczyć na język polski jako: „ta szlachetna herbata”. „Matcha” to z kolei słowo, używane na określenie sproszkowanej zielonej herbaty, która jest doskonałą alternatywą dla kawy. W jednej filiżance matcha mieści się 70 miligramów kofeiny. Napar z liści tej rośliny poprawia koncentrację i pamięć oraz pobudza. Herbata zawiera też antyoksydanty, które między innymi hamują procesy starzenia. Matcha ma także cierpki smak, co bywa przeszkodą dla niektórych osób. Można go złagodzić, dodając to herbaty mleko – taki napój nazywany jest matcha latte.
Jak widać, w przyrodzie występuje wiele roślin, które mogą skutecznie konkurować z kawą w dziedzinie pobudzenia i sprzyjania koncentracji. Osoby, które z różnych względów nie mogą pić naparu z ziaren drzewa kawowego, nie muszą sięgać po sztuczne napoje energetyczne, mogą wybrać naturalne zamienniki: korzeń żeń-szenia, yerba mate czy herbatę matcha.