W jaki sposób dobrać listwy przypodłogowe do danego pomieszczenia?

W jaki sposób dobrać listwy przypodłogowe do danego pomieszczenia?

W praktyce, być może dość niepozorne listwy przypodłogowe posiadają bardzo wiele istotnych funkcji. Raczej nie da się więc ich pominąć w projekcie wnętrza. Pełnią oczywiście funkcję dekoracyjną, a ich estetyka pozwala stylizować wnętrze i może dodać mu niesamowitego charakteru.

Dlatego też ich użycie powinno być przemyślane, a same listwy powinny pasować do innych elementów wykończenia. Listwy mają jednakże także swoją funkcję praktyczną. Mają za zadanie chronić miejsce zetknięcia się płaszczyzny podłogi oraz ściany, zasłaniać wszelkie nierówności i sprawiać, aby ściany nie ulegały zabrudzeniom w łatwy sposób. Trzema najpowszechniej występującymi typami listw są listwy drewniane, listwy pcv utrzymane w kolorystyce drewnopodobnej oraz listwy białe. Oprócz stylu i kolorystyki takich listw spore znaczenie ma też ich wysokość. Dodatkową, ważną funkcją takich listw jest to, że pozwalają w swoim wnętrzu ukryć kable i przewody, które tym samym zostają perfekcyjnie zamaskowane.

W jaki sposób dobierać listwy?

 

Listwa, która swoją kolorystyką i fakturą zostanie dobrana do ściany będzie sprawiać, że powierzchnia ścian będzie wydawać się większa, a co za tym idzie będzie można uzyskać wrażenie przestronności. W takim przypadku stosuje się nawet bardzo wysokie listwy przypodłogowe. Analogicznie, listwa dobrana pod kolor podłogi optycznie zwiększy jej metraż i sprawi, że ta będzie wydawała się znacznie większa. Listwy można dobrać kolorystycznie pod kolor drzwi, co również jest często stosowaną strategią, która sprawdza się w praktyce. Jeśli natomiast chodzi o kształt białych listew, w sklepach znajdziemy zarówno listwy profilowane z licznymi rzeźbieniami i dekoracjami, jak i proste i minimalistyczne listwy białe. Dlatego też ich charakter koniecznie trzeba dobrać pod kątem stylistyki wnętrza. Listwy rzeźbione będą idealne do wnętrz klasycznych, tymczasem proste listwy bez dodatkowych dekoracji sprawdzą się w stylistyce nowoczesnej, skandynawskiej czy też industrialnej.