Z jakiego drewna warto zrobić schody?

Z jakiego drewna warto zrobić schody?

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów, który na różny sposób wykorzystujemy do wykończenia i zaaranżowania wnętrz naszego domu. Znane od setek lat, zyskuje szczególną popularność w obliczu powstania tworzyw sztucznych, które nawet najbardziej dopracowane, nie są w stanie zastąpić wspaniałych właściwości naturalnego i szlachetnego drewna.

Jest ono wyjątkowo ciepłe i piękne, dlatego zdecydowanie warto wykorzystać je w aranżacji swojego domu. Schody drewniane mają wiele zalet, które wyróżniają je na tle alternatywnych materiałów, szczególnie, że drewno przy odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać nawet setki lat. Jakie więc drewno wybrać, gdy chcemy mieć w domu piękne, funkcjonalne i niezwykle wytrzymałe schody? Poprosiliśmy o pomoc w wyborze ekspertów z popularnego sklepu Melagu!

Co daje schodom drewnianym przewagę nad alternatywnymi materiałami?

Na samym początku warto rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące parametrów technicznych drewna. Nawet najlepiej dopracowane i ulepszone tworzywa sztuczne nie mogą się równać do odpowiednio przygotowanego i obrobionego drewna. Od bardzo wielu lat wiadomo bowiem, że nie ma lepszego materiału, szczególnie do wykańczania i aranżowania wnętrz użytkowych, takich jak przestrzeń swojego domu. Natura bez wątpienia podsuwa nam najlepsze rozwiązania.

– Drewno ze względu na swoją gęstość oraz twardość jest najlepszym surowcem do produkowania mebli, podłóg, a w szczególności schodów. Gwarantuje im to ogromną wytrzymałość, solidność i wysoką odporność na różnego rodzaju urazy mechaniczne, dzięki czemu przetrwają przez długie lata. Ponadto schody drewniane są także szlachetne, piękne i ciepłe w swoim wyglądzie, wprowadzając do każdych wnętrz wspaniały klimat – tłumaczą eksperci ze sklepu Melagu.

Z jakiego gatunku drewna najlepiej wykonać schody?

Warto wiedzieć, że schody wykonywane są różnych gatunków drewna, głównie liściastych. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu jesion, buk i dąb, a także popularne drewno orzechowe. Zdecydowanie najbardziej eksploatowaną, a przez to narażoną na urazy częścią są stopnie, dlatego powinno się je wykonywać z twardego drewna, takiego jak wyżej wymienione. Na rynku bardzo chętnie wybierane są również egzotyczne gatunki, takie jak mahoń, jatoba, zebrano i wenge, a także jesion skandynawski. Charakteryzują się wyraźną kolorystyką i pięknym rysunkiem drewna.

– Oczywiste jest to, że wybierając materiał na schody drewniane kierujemy się przede wszystkim kwestiami estetycznymi, warto jednak zdecydować się nie tylko na piękny, ale również jeszcze bardziej wytrzymały gatunek drewna niż typowe. Należy pamiętać o tym, że są one swego rodzaju inwestycją, która z założenia ma nam posłużyć przez następne kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Nie powinno się również oszczędzać na fachowcach, którzy będą wykonywali ten skomplikowany element domu, wytrzymałość schodów drewnianych zależy bowiem także od właściwego montażu – dodają eksperci ze sklepu Melagu.