Warsztat samochodowy – podstawowe wyposażenie

Warsztat samochodowy - podstawowe wyposazenie

Warsztat samochodowy – podstawowe wyposażenie

Warsztat samochodowy i serwis samochodowy

Warsztat samochodowy to na pewno miejsce pracy mechaników, którzy zajmują się reperacją usterek w pojazdach, ich konserwacją czy też przebudową. Praca ta szczególnie polega na przeglądach i naprawach mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych. Inne wykonywane na co dzień czynności to na przykład: malowanie, lakierowanie, zabiegi antykorozyjne oraz instalowanie części i różnych podzespołów w aucie. Ponadto bardzo często zlecenia dotyczą wymiany opon i równie pospolity jest serwis klimatyzacji. Dlatego też przy tak szerokim zakresie usług bardzo ważną rolę odgrywa infrastruktura techniczna. A szczególnie pożądane w pracy mechanika i na wyposażeniu warsztatu są odpowiednie maszyny, urządzenia i narzędzia. Bez nich często nie da się nawet rozpocząć samej diagnozy niesprawności pojazdu.

Warsztat samochodowy – obowiązkowe wyposażenie

Dobry warsztat samochodowy to serwis, w który pracują fachowcy z doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami – to na pewno. Ale drugie kryterium niewątpliwie stanowi profesjonalne wyposażenie serwisu, ponieważ od niego też w znacznym stopniu zależy jakość świadczonych usług naprawczych. Tak więc rozpoczynając działalność w tej dziedzinie najpierw należy zadbać o to najbardziej podstawowe zaopatrzenie, które oczywiście z czasem uzupełnia się w coraz lepszy i konkretnie specjalistyczny sprzęt. Chcąc natomiast świadczyć usługi na wysokim poziomie należy już od samego początku powziąć trafione inwestycje i zakupić dobrej jakości certyfikowany sprzęt.

Meble warsztatowe

Każdy serwis samochodowy musi na wejście zostać wyposażony w meble, to jest stół warsztatowy, regały, szafki i wózki. Jakie one powinny być? Przede wszystkim solidne, w tym odporne na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Nie warto na nich oszczędzać, ponieważ te słabej jakości bardzo szybko ulegną zniszczeniu i zużyciu, a tym samym przestaną pełnić swoje funkcje. 

Czy warsztat samochodowy powinien mieć kanał?

Kanał samochodowy w warsztacie jest praktycznie niezbędny, a szczególnie w serwisie zajmującym się przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów. Profesjonalny kanał powinien być wyposażony w wentylację nawiewną i odpowiednie oświetlenie, na przykład w postaci przenośnej lampy lub zamocowanej na elastycznym wysięgniku. Dodatkowym jego atutem są półki wewnętrzne, które służą do odkładania podręcznych narzędzi, takich jak na przykład klucze.

Dobry serwis samochodowy to dobry sprzęt diagnostyczny 

Diagnostyka samochodowa w serwisie pozwala na rozpoznanie usterek i tym samym określenie stanu technicznego sprawdzanego samochodu. Polega ona między innymi na porównywaniu wartości parametrów stanu aktualnego z wartościami określonymi przez producenta. Dokonujemy jej w momencie niepokojących nas sygnałów i oczywiście w przypadku regularnych przeglądów technicznych. Aby móc z sukcesem dokonać kontroli auta potrzebujemy na wyposażeniu warsztatu dosyć sporego zaplecza sprzętu. Niewątpliwie w tym celu musimy posiadać komputer diagnostyczny, stetoskopy, ciśnieniomierze czy testery np. świec żarowych, akumulatorów i elektronicznych urządzeń sterujących. W celu zbadania sprawności działania układu hamulcowego natomiast przydatne są stanowiska rolkowe. Ponadto pozostaje cała długa lista specjalnych urządzeń diagnostycznych do badania przykładowo układów napędowych, analizy spalin czy kontroli geometrii zawieszenia. Równie konieczne są narzędzia ręczne, takie jak różnorakie klucze, wkrętarki i pistolety do przedmuchiwania.

Mechanik samochodowy – pozostałe narzędzia pracy

Poza przysłowiową skrzynką, w której z pewnością znajdują się klucze nasadowe, imbusowe i płasko-oczkowe oraz szczypce i śrubokręty, na uwagę zasługują inne konkretne urządzenia. Należy do nich z pewnością podnośnik hydrauliczny, dzięki któremu bezpiecznie i sprawnie możemy unieść auto do góry. Alternatywą dla podnośnika mogą też być specjalne kobyłki. Fachowcy od blacharki samochodowej zaś koniecznie potrzebować będą spawarki typu Migomat i zdecydowanie przyłbicy ochronnej. Równie przydatny sprzęt to kompresor, który może mieć wiele zastosowań, od pompowania kół aż do przedmuchiwania np. naprawianych części. Wiertarki i szlifierki podobnie stanowią niezbędnik warsztatu samochodowego. Warto jeszcze wspomnieć o takim udogodnieniu, jak leżanka warsztatowa, która idealnie sprawdza się podczas wybranych czynności mechanika samochodowego.

Dobry warsztat samochodowy jest zawsze ceniony przez klientów

Każdy, kto doświadczył wizyty w warsztacie samochodowym i spotkał się z miłą, kulturalną obsługą oraz profesjonalną i uczciwą usługą pozostaje jego oddanym Klientem. Bowiem czasem trudno jest trafić od razu w dobre ręce solidnych fachowców, jakimi są na przykład panowie mechanicy z serwisu samochodowego GARAGE66 w Rzeszowie. Dlatego wybierając się do konkretnego serwisu warto sprawdzić jego wyposażenie, stan urządzeń i oczywiście podejście do tematu samego pracownika.