Sztuczna inteligencja vs Koronawirus
Koronawirus i COVID-19
Koronawirus to niewątpliwie najczęściej powtarzane hasło w 2020 roku. Jego oficjalną nazwą jest natomiast SARS-CoV-2. Wynika ona z genetycznego podobieństwa do wirusa z 2003 roku, powodującego ostrą niewydolność oddechową – SARS – Severe Acute Respiratory Syndrome. Początkowo wywołana nim choroba nie miała swojego miana, mówiono po prostu “zachorowanie wywołane przez koronawirus z Wuhan”. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadała więc powszechnie obowiązującą nazwę choroby – COVID-19 (Corona-Virus-Disease-2019), gdzie:
– CO – oznacza koronę (ang. corona),
– VI – wirus (ang. virus),
– D – chorobę (ang. disease).
– liczba 19 wskazuje na rok pojawienia się wirusa – 2019.
Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce miał miejsce w dniu 4 marca 2020 roku. Natomiast od kilku miesięcy drży przed nim praktycznie cały świat, odkąd z Azji wirus rozprzestrzenił się niemalże błyskawicznie na pozostałe kontynenty.
Objawy COVID-19
Najczęściej zauważane objawy choroby u osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem są bardzo podobne do symptomów grypy. Zatem pojawia się gorączka, bóle mięśni, raczej suchy kaszel oraz duszności. W przypadku kilku procent pacjentów zauważono też nietypowo biegunkę lub ból gardła. Występują one zwykle pomiędzy 2 a 14 dniem po zakażeniu. W pierwszej fazie są łagodne, jednak z czasem się nasilają. U części osób choroba może też mieć przebieg bezobjawowy. Ale należy wiedzieć również, że zakażenie koronawirusem może prowadzić do zgonu. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna w przypadku osób starszych oraz obciążonych innymi już schorzeniami. Sam wirus przenosi się drogą kropelkową.
Czy sztuczna inteligencja przewidziała wybuch pandemii wywołanej przez koronawirus?
Otóż okazuje się, że algorytmy wykorzystujące rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji określiły początek epidemii koronawirusa jeszcze kilka dni wcześniej przed oficjalną informacją, jaka została podana przez na przykład WHO. Firmy, które specjalizują się w monitoringu rozprzestrzeniania się epidemii chorób zakaźnych na świecie na podstawie analizy danych ruchu lotniczego z łatwością mogły wskazać najbardziej zagrożone ryzykiem kraje. Oczywiście takowe wnioski można przewidzieć z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Koronawirus – sztuczna inteligencja z walce z COVID-19
Sztuczna inteligencja jest bardzo ważną technologią uwzględnianą w różnych dziedzinach życia, także w ochronie zdrowia ludzi na całym świecie.
Tym razem może ona pomóc w pracach nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Jest to możliwe dzięki bardzo szybkiej analizie setek tysięcy danych określających symptomy, przebieg choroby, ścieżki transmisji i inne zależności z całego świata. Oczywiście ma to miejsce w czasie nieporównywalnie szybszym niż udałoby się to człowiekowi. Ponadto sztuczna inteligencja pomaga na co dzień zarządzać zasobami i sprzętem medycznym w wielu placówkach. Kolejnym przykładem są chatboty WHO oraz voiceboty na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia. Umożliwiają one osobom zainteresowanym przekaz wiarygodnych informacji i faktów w czasie rzeczywistym. Pozostają jeszcze drony i cała masa aplikacji mobilnych, również tych z zaimplementowaną technologią geolokalizacji. Inteligentne opaski natomiast pomagają w monitoringu parametrów życiowych pacjentów, np. saturacji. Technologie chmurowe zaś w dobie współczesnego zagrożenia pandemią umożliwiają prowadzenie biznesu, zdalną pracę oraz naukę w trybie online. Równie wielkie zasługi przypisać możemy technologii 3D, ostatnio specjalizującej się głównie w produkcji przyłbic ochronnych dla pracowników służb medycznych.