Biuro rachunkowe – nowoczesne technologie

biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe – nowoczesne technologie

Biuro rachunkowe – czy jest potrzebne?

Biuro rachunkowe pełni niezwykle ważną funkcję w systemie gospodarczym, szczególnie w zakresie prowadzenia księgowości wielu przedsiębiorstw. W ten oto sposób wyręcza ich z bardzo wielu obowiązków z zakresu prawa podatkowego, prawa pracy czy przepisów o ubezpieczeniu społecznym. Profesjonalna pomoc księgowej, np. z biura rachunkowego Katrines pozwala podmiotom gospodarczym z pewnością zaoszczędzić czas i energię. Ale najważniejszym atutem skorzystania z usług fachowców jest uniknięcie niepotrzebnych błędów i związanych z nimi strat finansowych w postaci kar pieniężnych. Dlatego też właśnie nie tylko właściciele dużych firm, ale również mali przedsiębiorcy dla pewności i spokojnego snu oddają prowadzenie dokumentacji rachunkowej w tzw. dobre ręce.

Biuro rachunkowe – zakres usług

Zakres usług księgowych prowadzonych przez profesjonalne biura jest w rzeczywistości dosyć szeroki. Obejmuje on wiele czynności od samego odprowadzania podatków aż po sporządzanie sprawozdań finansowych firmy. Najczęściej wykonywane usługi biura rachunkowego to:

– prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz ksiąg przychodów i rozchodów,

– prowadzenie ewidencji przychodów (ryczałt) oraz ewidencji VAT,

– sporządzanie deklaracji: VAT, PIT, CIT,

– sporządzanie sprawozdań finansowych oraz sprawozdań do GUS.

Ponadto często biura rachunkowe zajmują się także usługami kadrowo-płacowymi, np. ewidencją urlopów, nadgodzin, sporządzaniem listy płac, a nawet rejestracją pracowników do ZUS-u. Pomagają jednocześnie w archiwizacji dokumentów. Dodatkowo w biurze rachunkowym zawsze możemy liczyć na fachowe wsparcie podczas, gdy:

– zakładamy firmę i szukamy najkorzystniejszego opodatkowania,

– staramy się o dofinansowanie unijne,

– chcemy dokonać analizy ekonomicznej firmy,

– czy organizujemy obieg dokumentów w przedsiębiorstwie.

Współczesna księgowość – automatyzacja i nowoczesne narzędzia pracy

Pracę księgowego wielu z nas zapewne kojarzy jeszcze ze stertą pękających w szwach segregatorów i kalkulatorem w dłoni. Oczywiście pewne pomocne narzędzia zawsze mają rację bytu. Jednak wraz z rozwojem technologii również biuro rachunkowe skorzystało z wielu różnych udogodnień. A takimi niewątpliwie są pomocne programy komputerowe, które pozwalają prowadzić obliczenia i nadzorować pracę firmy. Jak zatem wygląda współczesny zawód księgowego? Najogólniej ujmując zaczyna się od dosyć prostej czynności, jaką jest wprowadzenie danych i dokumentów do systemu. Przy pomocy programu zdecydowanie łatwiej jest dokonać na przykład wyliczeń podatkowych, wygenerować raport czy ostatecznie przesłać odpowiednie dokumenty do organów kontroli. Niezwykle wygodnym narzędziem jest również zdalna komunikacja i współpraca biura z klientem. Bowiem zleceniodawca ma możliwość bieżącego podglądu swojej firmy w biurze rachunkowym czy powiedzmy wystawiania faktur z ich automatycznym księgowaniem. Stąd też innowacyjne rozwiązania nie tylko optymalizują pracę księgowych, ale także wspierają obsługę klienta biura rachunkowego.

Nowoczesne biuro rachunkowe – zalety dedykowanych aplikacji i programów

Biura rachunkowe, podobnie jak i przedsiębiorcy, wspomagając się nowoczesną technologią mają z tego tytułu wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

– wyeliminowanie dosyć męczącego procesu ręcznego przepisywania danych,

elektroniczny obieg dokumentów,

– znacznie łatwiejsza weryfikacja oraz segregacja dokumentów księgowych,

szybka komunikacja online ze zleceniodawcą i prosty przekaz dokumentacji,

– zabezpieczanie danych dzięki procesowi szyfrowania,

– wygodna archiwizacja,

– zdecydowanie większa wydajność i skuteczność pracy.

Jak widać powyżej nowe rozwiązania, mimo że często podchodzimy do nich sceptycznie, okazują się finalnie niezastąpionym narzędziem w codziennych zmaganiach m.in. księgowych. Warto wspomnieć także o innych współczesnych narzędziach. A są nimi chociażby integratory do wyciągów bankowych, czy nawet aplikacje służące do zarządzania czasem i zadaniami. Wszystkie one mają wspólny cel, ułatwić i poprawić efektywność pracy biur rachunkowych.