Dobry stomatolog czy innowacyjna technologia?

stomatolog

Dobry stomatolog czy innowacyjna technologia?

Stomatolog – zawód przyszłości?

Stomatolog to zawód zaliczany do tych niewątpliwie bardziej poważnych i trudniejszych profesji. Oprócz zainteresowania medycyną wymaga on od kandydata wielu predyspozycji osobowych. Bowiem poza samym leczeniem i profilaktyką zębów oraz dziąseł lekarz pozostaje w ciągłym kontakcie z pacjentem. W swojej pracy narażony jest więc na szereg różnych zagrożeń wywołanych przez niebezpieczne i szkodliwe czynniki biologiczne, chemiczne oraz psychofizyczne. Mimo wszelkich niedogodności zainteresowanie danym zawodem jest bardzo duże, a kierunek kształcenia niezwykle popularny. Natomiast nam pacjentom dentysta jest niewątpliwie potrzebny nie tylko dla zachowania urody, ale przede wszystkim zdrowia.

Nowoczesne technologie w stomatologii

Stomatologia jako dziedzina medycyny osiągnęła już niesamowity rozwój. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii umożliwia ona nie tylko na niezwykle wysokim poziomie leczenie zębów i ich diagnostykę, ale także zapobieganie powstawaniu ubytków. Porównując obecne metody pracy dentystów jeszcze chociażby z uprzednim pokoleniem łatwo zauważyć ogromne różnice. Dotyczą one na pierwszy rzut oka samego wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Ponadto nieocenionym komfortem dla wszystkich pacjentów jest leczenie bez stresu i bólu. A na takie właśnie dzisiaj możemy liczyć, o czym zapewnia nas doświadczona pani doktor – szanowany i ceniony stomatolog z gabinetu Dental Studio w Rzeszowie. Rozwój technologii w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki czy endodoncji bardzo pomaga w codziennej misji lekarzom, ułatwia im znacząco pracę. Natomiast pacjentom gwarantuje lepsze, bardziej dokładne i zdecydowanie dłuższe efekty. Ponadto nowoczesny sprzęt jest niewątpliwie sprzymierzeńcem wszystkich pragnących posiadać piękny i zdrowy uśmiech.

Na jakie obecnie nowoczesne rozwiązania może liczyć stomatolog?

Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań ostatnich lat jest z pewnością technologia DSD (Digital Smile Design). Dzięki niej można planować uzębienie i tym samym dopasowywać je do urody pacjenta. Wystarczy zrobić zdjęcie cyfrowe jamy ustnej i obrobić je w odpowiednim programie graficznym. W ten sposób można dokonywać przymiarki nowych zębów lub ich korekty. Dodatkowo na etapie projektowania uzębienia można również dobrać je na przykład do kształtu kości, uśmiechu, a nawet kolorytu cery. W praktyce technologia ta sprawdza się w opracowywaniu licówek, projektowaniu protez oraz w leczeniu implantologicznym. W codziennej pracy stomatologów można zauważyć także szereg różnych innych ciekawych i ułatwiających diagnostykę drobnych sprzętów. Wśród nich zapewne znajdziemy urządzenie służące do bezpiecznego i bezbolesnego podawania środka znieczulającego przed zabiegiem. Niemal standardem stał się też mikroskop zabiegowy, który umożliwia niezwykle precyzyjną pracę w bardzo dużym powiększeniu. Podobnie sukcesem technologicznym okazały się niewielkie urządzenia pozwalające wykonywać bardzo wysokiej jakości zdjęcia, czyli kamery wewnątrzustne.