Inteligentny tatuaż dla diabetyków?

tatuaż

Inteligentny tatuaż dla diabetyków?

Tatuaż – coś więcej niż tylko rysunek

Tatuaż poza jednym z wielu sposobów na wyrażenie siebie oraz niebanalną formą ozdabiania ciała, jak się okazuje na przestrzeni ostatnich lat, może pełnić funkcję również bardzo praktyczną. Dotychczas doskonale są nam znane od setek już lat praktyki trwałego i twórczego tatuowania ciała, jakie stosuje na przykład profesjonalny salon tatuażu No Name Tattoo w Rzeszowie. Ludzie odwiedzają studio z różnych znanych sobie powodów i własnych potrzeb, skąd też wynika chęć zmiany swojego ciała. Natomiast naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium zaproponowali nieco inną, bo niezwykle istotną funkcję, jaką może spełniać rysunek na ludzkim ciele. Przeprowadzili oni w tym celu badania na świńskiej skórze wykorzystując nowatorski tusz do celów diagnostycznych. Być może, okaże się on prawdziwą rewolucją dla osób chorujących na cukrzycę?

Tatuaż zmieniający kolor

Dla diabetyków częste pomiary glukozy w sposób standardowy okazują się niejednokrotnie problematycznym działaniem. Z pewnością nie jest to również doświadczenie przyjemne. Zaś nowej generacji rysunek na skórze mógłby kontrolować poziom cukru u osoby go posiadającej. Zmieniałby wówczas kolor w zależności od wartości glukozy we krwi. A to wszystko oczywiście za zasługą specjalnego atramentu czułego na stężenie kluczowych biomarkerów. Warto dodać, że mógłby on jednocześnie przyjmować dowolny kształt i wyglądać jak klasyczny, powszechnie znany nam tatuaż.

Działanie inteligentnego tatuażu – czujniki kolorymetryczne

Cały geniusz tego rozwiązania polega na jednoczesnym wykorzystaniu i efektywnym połączeniu sztuki zdobienia ciała wraz z biosensorami kolorymetrycznymi. Używany barwnik jest czuły na występujące w płynie tkankowym biomarkery. Zmienia on swoją barwę na odcień żółci wraz z wystawieniem na działanie albuminy. Ciemnozielony odcień oznacza podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Zaś w przypadku zmian pH właściciela tatuaż przyjmie kolor żółty lub niebieski. Skojarzenie z papierkiem lakmusowym jest jak najbardziej poprawne. Pełniłby on funkcje ostrzegawczą dla osoby chorej, ale też informacyjną dla otoczenia. W końcu pojawiały się już tatuaże z informacją o cukrzycy, jej typie oraz grupie krwi, ułatwiające pomoc osobie, która przykładowo zasłabła z powodu niskiego poziomu cukru.

Tatuaże przyszłości

Diagnostyczne tatuaże mogą zrewolucjonizować metody sprawdzania poziomu cukru u diabetyków. Bardzo prawdopodobne również jest, iż sposób ten znajdzie zastosowanie w wielu innych przypadkach chorób wymagających ciągłej obserwacji i kontroli parametrów biologicznych. Obecnie trwają prace nad cofnięciem procesu odbarwiania tatuażu oraz przystosowaniem ich dla osób posiadających alergie. Ważnym momentem będą również testy na żywych organizmach. Wielu chorych już teraz zgłasza chęć wzięcia udziału w badaniach. Rozwiązałoby to problem stosowania igieł i zapewniło większy komfort życia. Dodatkowo nie można odmówić tej metodzie niesamowitego stylu.